Forum Brzozowskie Forum Niezależne
Brzozowskie forum niezależne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Policja VS Narkotyki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brzozowskie Forum Niezależne Strona Główna -> Ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uruck
Administrator
Administrator



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 410
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Unknown

PostWysłany: Czw 19:37, 13 Kwi 2006    Temat postu: Policja VS Narkotyki

Policjanci kontra narkotyki

Wrocław należy do największych miast w Polsce. Dlatego tez środki odurzające były tutaj od początku ich istnienia w Polsce. W latach 80 i 90 plagą miasta była produkcja i zażywanie polskiej heroiny (popularny kompot), w połowie lat 90 zadomowiła się na stałe brązowa heroina, amfetamina, marihuana. Ostatnio coraz częściej pojawiają się tabletki ekstazy.

Ponieważ przestępczość narkotykowa jest przestępczością bardzo dochodową, handel prowadzony jest przez grupy przestępcze o rozbudowanej strukturze. Ci, którzy organizują dystrybucję, są najczęściej majętnymi, dobrze sytuowanymi ludźmi, którym na ulicy grzecznie kłaniają się sąsiedzi, maja różnego rodzaju interesy, posyłają dzieci do ekskluzywnych szkół i tak naprawdę nie dotykają narkotyków. Na samym dole, na ulicy pracują dla nich ludzie uzależnieni od narkotyków tacy, którzy straszą swoim wyglądem i zachowaniem a ich pojawienie się na klatce schodowej czy obok domu powoduje częste interwencje policji w związku ze skargami przestraszonych mieszkańców. Są też dilerzy którzy uczą się lub pracują, grzeczne dzieci z dobrego domu, którzy uczynili z handlu narkotykami swoistą przygodę albo dodatkowe źródło pieniędzy, sami nie biorąc. To wszystko plus zmieniające się metody handlupowodują, że walka z procederem handlu narkotykami jest trudna.

Fizycznym zwalczaniem przestępstw związanych z narkotykami zajmowali się i zajmują policjanci pionów kryminalnych (dawniej operacyjno-rozpoznawczy). Na każdym komisariacie policji we Wrocławiu w sekcji Kryminalnej jest pracownik policji zajmujący się tym zagadnieniem. Dodatkowo w ramach Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w dniu 1 grudnia 2000 roku powołana została samodzielna Sekcja do walki z Przestępczością Narkotykowa. Jest to jedna z nielicznych tego typu sekcji specjalistycznych w Polsce i powołana została jako odpowiedź na narastający problem przestępczości narkotykowej we Wrocławiu gdyż, jak dowodzi praktyka zagadnieniem tym trzeba się zajmować niekiedy przez przysłowiowe 24 godziny na dobę a tematów jest wiele. W chwili obecnej sekcja liczy kilkunastu pracowników odpowiednio przeszkolonych do pracy z narkotykami i ludźmi uzależnionymi. W ciągu czterech lat działalności odnotowała sukcesy, ale były też i porażki. Sukcesem jest na pewno widoczne ograniczenie wielkości produkcji polskiej heroiny we Wrocławiu oraz ograniczenie liczby lokali gdzie odbywała się produkcja. W styczniu 2002 roku sekcja brała udział w zabezpieczeniu 362 kilogramów kokainy znalezionych w pod wrocławskiej miejscowości. W styczniu 2003 roku gazeta Super Ekspress nominowała sekcję do nagrody SKRZYDŁA za skuteczną walkę z dilerami narkotykowymi (dziennikarze przeprowadzili sondaż wśród środowiska dilerów i konsumentów które stwierdziło obrazowo, cytuję: żyć się nie da we Wrocławiu bo policjanci ścigają). Sekcja posiada dwa psy do tropienia narkotyków. Bardzo często można spotkać je w różnego rodzaju szkołach, gdzie prowadzą kontrole na prośbę dyrekcji.

Oprócz policjantów pionów kryminalnych skutecznie działają policjanci służby prewencji. Patrolujący nasze miasto panowie w niebieskich mundurach lub po cywilnemu (tutaj uwaga: panowie pracujący po cywilnemu są niekiedy bardzo szybcy i skuteczni, najpierw działają potem mówią, dlatego jeżeli cos nabroiłeś np. posiadasz przy sobie narkotyki i masz zamiar uciekać najpierw pomyśl czy się opłaca) wielokrotnie podczas legitymowania osób w różnych podejrzanych okolicznościach znajdują mniejsze lub większe porcje różnych narkotyków. PAMIETAJ! Każdy policjant w podejrzanych okolicznościach ma prawo skontrolować Ciebie i twój bagaż, pojazd którym się poruszasz, dlatego uważaj co nosisz wozisz i czym się zajmujesz!
Kolejnym polem działalności antynarkotykowej jest tzw. prewencja kryminalna. Tutaj prym wiodą nasi koledzy z Sekcji Prewencji KMP Wrocław, którzy organizują i prowadzą kursy i prelekcje dotyczące odpowiedzialności za przestępstwa narkotykowe dla młodzieży szkolnej oraz kursy i prelekcje dla rodziców i nauczycieli dotyczące tematu na co zwracać uwagę, żeby zauważyć problem narkotykowy rodzący się obok. Ich trud jest widoczny chociażby poprzez wzrost świadomości grona pedagogicznego różnych szkół i wzrost chęci walki z problemem
Dlaczego policja ściga narkotyki i co to jest przestępczość narkotykowa?

Drogi czytelniku!

Musisz mieć świadomość, że policja wszystkie swoje działania podejmuje w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Wszelkie sprawy związane ze środkami odurzającymi, także to co jest w tym obszarze karane a więc zagrożone różnego rodzaju sankcjami (pozbawienie wolności, grzywna), reguluje
Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997 roku z późniejszymi zmianami. Ustawa ta w tzw. załącznikach (są to tabelki z nazwami poszczególnych substancji) określa przede wszystkim jakie środki są środkami odurzającymi, a tym samym podlegają przepisom ustawy (jeżeli jakiejś substancji nie ma w załącznikach nie możemy stosować wobec niej przepisów ustawy), a w rozdziale 6. ma zapisane przepisy karne, które teraz krótko omówię. Ustawodawca używa terminów środki odurzające i substancje psychotropowe, mleczko makowe i słoma makowa. W potocznym języku używa się terminu narkotyki i tego właśnie terminu będę używał w poniższych opisach mówiąc o środkach odurzających i substancjach psychotropowych.
Art. 40
ustawy zabrania wytwarzania, przerabiania, przetwarzania środków odurzających, prekursorów, mleczka makowego lub słomy makowej (czyli ogólnie mówiąc produkcji narkotyków). Kara pozbawienia wolności do lat 3, jednak domorosłych i profesjonalnych chemików przestrzegam, że jeżeli znajdziemy jakąś większa fabryczkę, sąd może skazać na karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata (czyli teoretycznie do 15 lat można posiedzieć)


Art. 41
zabrania wyrabiania, nabywania, przechowywania, posiadania przyrządów, które można użyć do produkcji narkotyków (kara pozbawienia wolności do lat 2, grzywna lub kara ograniczenia wolności). Taka sama kara grozi temu, kto przystosowuje jakieś naczynia i przyrządy do produkcji nawet jeżeli byłyby one wytworzone do innych celów (tutaj od razu tłumaczę, że chodzi o zwykłe garnki i patelnie, które przez narkomanów produkujących polska heroinę używane są do produkcji).


Art. 42
zabrania przywożenia, wywożenia i przewożenia narkotyków przez granicę. Jednym słowem zabrania przemytu narkotyków Tutaj kary pozbawienia wolności oscylują w granicach do lat 5 za przemyt nazwijmy to zwykły. W wypadku mniejszej wagi kara maksymalna to jeden rok pozbawienia wolności, kara grzywny lub ograniczenia wolności. Jeżeli natomiast ktoś przemyca znaczne ilości narkotyków lub czyni to dla osiągnięcia korzyści majątkowej bądź osobistej może zostać zamknięty w więzieniu na czas nie krótszy niż 3 lata.


Art. 43
zabrania wprowadzania do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego i słomy makowej. W formie podstawowej kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat i grzywna. W wypadku mniejszej wagi grzywna, kara ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do jednego roku. Jeżeli natomiast obrót będzie znaczną ilością kara pozbawienia wolności do lat 10 i kara grzywny. (wprowadzanie do obrotu to według art.6 pkt. 30 cytowanej ustawy wszelkie udostępnianie osobom trzecim odpłatnie lub nieodpłatnie narkotyków lub ich prekursorów). Generalnie jeżeli jesteś dilerem albo częstujesz kolegów narkotykami to bierzesz także udział w obrocie.


Art. 44
mówi o tym, że zabronione jest przygotowanie do przestępstw przemytu i wprowadzania do obrotu. Tutaj kary są zróżnicowane w zależności od ilości narkotyków, co do których przemytu lub wprowadzania do obrotu czynimy przygotowania. Podstawowa kara to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do lat 2. Jeżeli chodzi o większą ilość narkotyków to zagrożenie karą pozbawienia wolności jest do lat 3.


Art. 45
zabrania udzielania narkotyków, ułatwiania albo umożliwiania ich użycia, a także nakłaniania do ich zażywania. Jeżeli więc kiedykolwiek ktoś będzie nachalnie namawiał Cię do zażywania narkotyków, a ty nie chcesz , zgłoś to do nas, a wtedy taka osoba może zostać zamknięta na trzy lata. Jeżeli będziesz osobą małoletnią (czyli taką, która nie ukończyła 18 roku życia), albo w grę będzie wchodziła znaczna ilość narkotyków, to wtedy nakłaniacz może pożegnać się z wolnością nawet na czas do 5 lat.


Art. 46
zabrania handlu narkotykami (czyli osiągania korzyści majątkowych lub osobistych podczas udzielania, ułatwiania użycia lub nakłaniania do użycia narkotyków). Jeżeli zajmiesz się handlem narkotykami prędzej lub później przyjadą smutni panowie (niekiedy wcześnie rano przyjeżdżają i nie pomyl ich z MPO, chociaż także czyszczą miasto), zatrzymają Cię, a następnie pan prokurator, który oceni dowody może nawet zażądać przed sądem 10 lat pozbawienia wolności dla ciebie. PAMIETAJ TAKŻE! Jeżeli ukończyłeś 17 lat (co w świetle prawa polskiego czyni Cię osoba z pełną odpowiedzialnością karną), a sprzedajesz osobom małoletnim (np. kolegom z klas młodszych którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat) możesz powędrować za kratki na czas nie krótszy niż 3 lata (popełniasz ZBRODNIĘ!)


Art. 46a
mówi o tym że jeżeli ktoś prowadzi działalność związaną z prowadzeniem lokalu (gastronomiczny, rozrywkowy, usługowy) na terenie którego dochodzi do obrotu, udzielania lub handlu narkotykami i nie powiadamia o tym niezwłocznie organów ścigania może zostać ukarany karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. W tym artykule jest podpunkt mówiący o tym, że kierownik lub właściciel lokalu lub zarządzający (bo tych osób dotyczy przepis) nie musi zawiadamiać organów ścigania jeżeli odpowiedzialność karna może grozić jemu lub jego najbliższym (czyli jeżeli sam albo jego najbliżsi handlują nie musi nikogo zawiadamiać). Ale proszę się nie martwić jeżeli sam się nie przyzna to policjanci w sprzyjających okolicznościach udowodnią to. To tylko kwestia czasu i zaangażowania. Przyjdzie kryska na matyska jak mawiają starsi ludzie.


Art. 47
zabrania, mówiąc w dużym skrócie, obrotu prekursorami które maja być użyte w celu wytworzenia narkotyków (chodzi zarówno o obrót krajowy jak i o przemyt). Za przekroczenie tego artykułu grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności do lat 5. Tutaj kilka słów wyjaśnienia. Prekursor to taka substancja która sama w sobie nie jest narkotykiem natomiast umiejętnie „nafaszerowana” różnymi innymi substancjami daje narkotyk. Obrazowo mówiąc to taki szkielet do budowy narkotyków. Co jest prekursorem określa załącznik do ustawy (czyli tabelki które podają nazwy substancji będących prekursorami). Każda osoba, która zdobywając prekursor chce przekształcić go w narkotyk musi się liczyć z konsekwencjami jak wyżej.


Art. 48
zabrania posiadania narkotyków. PAMIĘTAJ! W Polsce zabronione jest posiadanie każdej najmniejszej nawet ilości narkotyków (czyli substancji określonych w załącznikach) Nie dzielimy narkotyków na miękkie i twarde (tak powtarza często jeden z moich kolegów, a ja w pełni go popieram). Nie będę tutaj z tobą dyskutował o tym np. czy marihuana jest narkotykiem i czy robi dobrze lub źle. Jest ona wpisana do załączników i nie wolno ci jej mieć, częstować kolegów na imprezkach, przemycać z Holandii, hodować w Polsce lub sprzedawać. Póki będziewpisana do załączników będziemy konsekwentnie ścigali wszystkich którzy mają z nią do czynienia. Kary za posiadanie są różne w zależności od ilości narkotyków. W formie podstawowej możesz pójść do więzienia na czas do lat trzech, jeżeli sąd uzna że nastąpił wypadek mniejszej wagi dostaniesz grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Jeżeli policja złapie Cię ze znaczną ilością narkotyków możesz zostać ukarany grzywną i karą pozbawienia wolności do lat 5.


Art. 49
zabrania uprawy maku i konopi z wyjątkiem maku niskomorfinowego i konopi włóknistych. Kara pozbawienia wolności do lat 2, kara grzywny lub ograniczenia wolności. Taka sama kara grozi jeżeli będziesz zbierał mleczko makowe, opium, słomę makowa, żywice lub ziele konopi.


Art. 50
zabrania kradzieży narkotyków, mleczka makowego lub słomy makowej. Taki czyn grozi odpowiedzialnością karną jak za zwykła kradzież czyli od 6 miesięcy do lat 5, niezależnie od tego jaka wartość ma to co ukradłeś.


Art. 51
mówi o tym że uprawa maku niskomorfinowego i konopi włóknistych wbrew przepisom ustawy grozi karą grzywny (hodowla tych dwóch roślin w Polsce odbywa się tylko za określonym pozwoleniem na określonym obszarze i jest kontrolowana).


Art. 52
mówi o obrocie prekursorami, który jest niezgodny z przepisami ustawy ale nie można udowodnić że złamanie przepisów nastąpiło w związku chęcią wytworzenia narkotyków (w odróżnieniu od art.47). Za taki czyn grozi kara grzywny.


Art. 53
mówi o tym że naruszając przepisy związane z ewidencja obrotu narkotykami prekursorami albo naruszając inne przepisy określające zasady stosowania tych środków bądź prekursorów można narazić się na karę grzywny


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Uruck
Administrator
Administrator



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 410
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Unknown

PostWysłany: Czw 21:11, 13 Kwi 2006    Temat postu:

Niech każdy sobie poczyta, nie będe rozsyłał tego każdemu nowemu zarejestrowanemu użytkownikowi forum Blue_Light_Colorz_PDT_09

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brzozowskie Forum Niezależne Strona Główna -> Ciekawostki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin